Upozorňuji, že článek obsahuje spoilery z epizody 5×10 „Mercy Shall Follow Me.“ 

Epizoda „Mercy Shall Follow Me“ končí výstřelem, jež uzavírá jednu z nejhrůznějších kapitol celé ságy. Cílem je Stephen Bonnet – pirát, který je zodpovědný za velkou část utrpení Fraserovy rodiny. Spoušť zmáčkne Brianna, která tak konečně zasadí smrtící ránu svému násilníkovi.

Desátá epizoda je ve znamená dalšího odklonu od základního materiálu celého seriálu. Seriál se momentálně nachází v 5. sérii a smrt Stephena Bonneta pochází z šesté knihy, přičemž seriál jeho smrt mírně vylepšuje. V seriálu Bonnet unáší Briannu a ukrývá ji v nevěstinci při marném pokusu dokázat jí, že se může stát gentlemanem. Věří tomu, že Jeremiah je jeho syn, a chce ho vychovat, aby měl přístup k majetku, který má zdědit. Brianna s Bonnetem spolupracuje, když však nedokáže předstírat polibek, rozhodne se ji Bonnet prodat do otroctví. Claire, Jamie a Roger ji na poslední chvíli zachraňují, ale když Bonneta zajmou, žádá Brianna, aby byl postaven před soud. Později, když Bonnet čeká na svou popravu – utonutím – mu Brianna střelí kulku do hlavy.

Co si o tom všem myslí představitelka Brianny, herečka Sophie Skelton?

Jak tato dějová linka vznikla? Jsou v ní patrné určité změny oproti knize.

Je to vlastně založené na skutečném příběhu. Byla tu dívka, kterou její násilník unesl a ona mu četla, nejen proto, aby ho uklidnila, ale také kvůli tomu, aby získala čas. Jedna věc, o které jsem se scénáristy debatovala byla, že se mi nelíbilo, jak jde Brianna k ložnici. Byla jsem opravdu proti tomu. Ložnice je to poslední místo, kam by šla. Proto zazní jako další věta, „Mí přátelé se k nám můžou přidat, jestli chceš.“ To Briannu instinktivně odstrčí od hlavních dveří.

Převládá v ní strach, že Bonnet může kdykoliv znovu udeřit. Pro Bree je znepokojující, že je tak milý. Ví, že se situace může v okamžiku obrátit o 180 stupňů. Snaží se ho udržet v klidu, ale jakmile postupuje blíž k ložnici, je jí jasné, že nemůže utéct a přemýšlí nad tím, jak to co nejvíce oddálit? Ví, že by ho mohla rozzlobit, a když se zatváří jakoby neuměl číst, tak mu řekne, „Sednu si a budu ti číst.“ Svým způsobem to Briannu uklidňuje, dává jí to pocit, že je s Jemmym. Opravdu jí chybí. Nikdy předtím od něj nebyla tak dlouhou dobu pryč, a být od dítěte poprvé pryč je vždy pro novou matku složité. Doufá, že tím Bonneta uspí, ale když chce znát konec, začne Bree panikařit, protože jí dojde, že se asi nudí.

Čteš během karantény Bílou velrybu?

Ne, a co je opravdu trapné je, že jsem to ani nikdy nečetla. Když o tom Brianna mluvila, musela jsem si udělat rychlý průzkum přes Google: Je to opravdu tak, jak říká, když Bonnetovi čte nebo si to vymýšlí?

V minulé sérii jsi dělala velký průzkum, co se týče Briannina zážitku. Dělala jsi pro tuhle epizodu něco specifického?

Když jde Brianna ve 4. sérii za Bonnetem do vězení, udělala jsem si průzkum toho, jak ženy reagují, když znovu vidí své agresory. Chtěla jsem, aby Brianna působila silně, ale jsem si také vědoma toho, že když jsou ženy sexuálně zneužity, tělo může převzít kontrolu a začít Vám diktovat, jak zareagovat, i když Vaše mysl chce zůstat v klidu. Také jsem se vrátila k průzkumu scény, kdy je znásilněná. Chtěla jsem, aby si Brianna tu noc znovu vybavila. Snažila se to celou dobu potlačit, ale když má Bonnet sex s Eppie, Bree se v tu chvíli vrátí myšlenkami do hospody a chvíli, kdy byla znásilněná.

Sama sebe se ptám, jak dokáže Brianna během těchto scén udržet nervy na uzdě. Pak mi došlo, že pravděpodobně dlouhý čas trávila přemýšlením nad tím, co by se stalo, kdyby se s ním znovu setkala.

Přemýšlela nad tím okamžikem hodně dlouhou dobu. Ale nikdy ji nenapadlo, že ji unese. Myslela si, že se bude snažit ublížit někomu, koho miluje nebo snažit se jí vzít Jemmyho. Ale za těchto okolností, pohybuje se na tenké hranici, ale neotravuje ho, takže mu nepřepne v hlavně a znovu jí neublíží.

Lituje, že ho navštívila ve vězení?

Vždycky mi připadalo opravdu lstivé postavit Bree do této situace. Nevím, zda bych udělala to, co ona, ale myslím si, že to udělat musela. Myslím si, že to udělala i proto, aby při pohledu na Jemmyho neviděla Bonneta. Bylo to pro mě těžké. Myslela bych si, že toho bude litovat, ale ve skutečnosti to tak není. Brianna někdy jedná ukvapeně a v rozmaru, ale vše má velmi promyšlené. Věděla, co dělá, když za ním šla a přemýšlela o tom znovu a znovu a znovu. Není ten typ, který svých rozhodnutí lituje. Žije s následky a posune se dál. Pravděpodobně by znovu udělaal to samé, kdyby se mohla vrátit v čase, ale tentokrát by se ujistila, že je mrtvý. (směje se)

Dokážete s Edem udržet mezi záběry pozitivní atmosféru?

Záleží na dni. Tohle jsou opravdu složité scény, protože je natáčíme prakticky nepřetržitě, což znamená, že nemáme čas ani na polední přestávku – na place zůstáváte 11 nebo 12 hodin denně. Vždy jsou chvíle, kdy se atmosféru snažíte odlehčit, já a Ed spolu opravdu dobře vycházíme a jsme rádi, že se můžeme zasmát. Ale jedna věc, kterou mám na spolupráci s ním ráda je, že dokáže být opravdu intenzivní. Zůstává vcítěný do své postavy. Ve 4. sérii byla na natáčení jedna žena, která řekla, že se na něj nemůže podívat, protože ji děsí. Je Bonnet každým coulem a na natáčení je to cítit. Do každé scény dává sto procent. Tahle spolupráce mi bude chybět

Ačkoli po plážových scénách s ním jsem byla úplně vyřízená. Měla jsem bosé nohy, na které mi asi dvacetkrát stoupl. Někdo se mě zeptal, jestli je to na kotnících skutečně má krev. Ano! A když utíkáte z kopce dolů v korzetu, Vaše páteř s Vámi moc nespolupracuje. Můj krk byl zničený. (směje se)

Vždy zapomenu, že máte korzety! Bree na to poukázala, když s Claire běhaly po pláži a já si pomyslela, nezávidím Vám je.

Tu větu o korzetech jsem do scény přidala, protože občas mám pocit, že se o tom dost nemluví. Jsou z budoucnosti a tyhle věci jsou pro ně stále cizí. Není to něco, na co si žena zvykne přes noc.

Potřebujeme s Claire a Bree více takových scén.

Já vím! Ona a Bree ušly společně tak dlouhou cestu. Měly podivný vztah a teď jsou skoro více přítelkyně než matka a dcera. Stačí takové malé a prosté scény. Nemusí to být nic velkého. Miluji práci s Caitrionou. Je hezké, když se ženy navzájem podporují. Třeba vůči Laoghaire jsme viděli spoustu nepřátelství, takže je opravdu pěkné, když vidíte tyto ženy jako tým.

Pojďme rozebrat finální scénu, kdy Brianna zastřelí Bonneta poté, co je odsouzen k smrti. Co si o tom myslíš?

Líbí se mi, že se Roger zeptal Brianny, proč to udělala a ještě víc se mi líbilo, že mu neodpověděla. Nechci, aby někdo znal její pocity, a ve vší upřímnosti, dokážu najít spoustu důvodů, proč to udělala. Mohla to udělat z pomsty. Mohla to udělat prostě jen proto, aby se ujistila, že je mrtvý – Bonnet má totiž zvyk vymanit se z jakéhokoliv problému. Pro mě v tom byl jistý prvek milosrdenství. Něco podobného, co udělala ve scéně, kdy za ním přišla do vězení. Ale líbí se mi, že to zůstalo opředeno tajemstvím. Nevíme, zda sama ví, proč to udělala nebo to jen nechce říct.

Bylo to vždy o tom, že Brianna zabije Bonneta jako v knihách? Nebo se diskutovalo o nějakých změnách?

Ve scénáři Jamie a Roger hodně mluví o tom, kdo by měl Bonneta zabít. A já ani nechápu, proč tohle bylo předmětem nějaké debaty. Je jasné, že Bonnet je Briannin. To je důvodem, proč je scéna na pláži, poté co ho zajmou, tak dobrá – je to Briannina volba. Snaží se udělat správnou věc. Postaví ho před soud. A tímto způsobem také chrání svou rodinu. Nejsou vrahové. Je to v souladu se zákonem. Myslím si, že se mluvilo o tom, že to udělá Roger, ale měla jsem silný pocit, že by ho měla zabít Brianna. Myslím si, že chtěli epizodu ukončit Rogerem, který se dívá na Bonneta poté, co Bree odejde, ale ten okamžik je o očním kontaktu Bree a Bonneta.

Scény mezi tebou a Richardem v osmé epizodě jsou jedny z mých nejoblíbenějších v této sérii. Můžeš nám je nějak přiblížit z Brianniny perspektivy?

Brianna zažila strašlivé trauma a má svou vlastní posttraumatickou stresovou poruchu a spousta lidí o posttraumatické stresové poruše mluví v minulém čase. Brianna si tím stále prochází a bojuje s tím každý den. Bojí se usnout. Vidí Bonneta, své démony a má noční můry. Ale je velmi silná a nerada zatěžuje svou rodinu. Ale jen proto, že lidé o něčem nemluví to neznamená, že jsou v pořádku. Brianna je dobrá v tom, že úsměvem dokáže zakrýt to, co ji trápí, ale když je sama, vidíme, jak s tím stále bojuje. A to je něco, co se mi na 5. sérii a na osmé epizodě líbí, protože si to opravdu uvědomujeme.

S Rogerem měla velkou trpělivost a to považuji za obdivuhodné. Nikdy mu neřekla, „Uběhly měsíce. Prostě se s tím smiř.“ Snaží se ho udržet v bezpečí, pobavit ho a být k němu laskavá. Vyzkoušela už všechno a v tom okamžiku to je jako: „Víš co? Tohle je tvrdá láska a ani to není o mě. Je to o našem synovi a já musím být ta neústupná a dostat tě z toho.“ Vidíme, že zkouší všechny způsoby, ale nepomáhá to. A tak aniž by to plánovala, říká, „Už to nezvládám. Opravdu tě potřebuji.“

Co nám můžeš prozradit o zbytku série?

Líbí se mi, že každá epizoda je jako mini film. V rychlém tempu a je toho ještě mnohem více. Vše vyvrcholí v epizodách 11 a 12. Uvidíte více rodinných momentů. Je to těžké, protože máme spoustu postav, a tak ne vždy se dočkáme těch intimních rodinných scén. Uvidíme některé vztahové scény, které jsou opravdu silné a krásné.